Datarex solgt til islandsk forhandler

Det ekspansive islandske HP-hus Kerfi har været på nye opkøb i den danske it-kanal. I går blev kontrakten underskrevet for Kerfis køb af Datarex. Datarex med kontorer i Herlev og Vejle nu skal smeltes sammen med Kerfis danske datterselskab.

Med købet fordobler Kerfi sin danske omsætning til godt 110 millioner kroner om året, mens medarbejderstaben fordobles til 40 mand. Samtidig kan selskabet bryste sig af, at man nu har den højeste autorisation på samtlige HP-produktområder.

Datarex' stifter og hidtidige ejer, Jørn Hansen, forsætter i firmaet. Frem til 30. juni har han stadig titel af administrerende direktør. Derpå tager Kerfis direktør, Carsten Egeberg, over. Jørn Hansen fortsætter derefter i et halvt år som ansvarlig for integrationen mellem de to sammenbragte virksomheder.

»Tiden vil vise, om jeg fortsætter udover det, men umiddelbart har jeg ingen planer om at forlade Daterex,« siger Jørn Hansen.

Han betegner de to selskaber som et perfekt match helt uden overlap. Det indebærer blandt andet, at ingen medarbejdere behøver frygte en fyreseddel som følge af fusionen.

Det børsnoterede islandske selskab indledte sidste år en nordisk opkøbsstrategi med overtagelsen af Delta Teamco A/S og Delta Consulting A/S.

HP er omdrejningspunkt for både Datarex og Kerfi. Islændingene kom oprindeligt til Danmark med købet af storageforhandleren Enterprise Solutions, der siden har specialieret sig i high-end-markedet for HP-udstyr og -ydelser. Datarex var frem til fusionen mellem HP og Compaq HPs største danske forhandler.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere