Datarex solgt til islandsk forhandler

Det ekspansive islandske HP-hus Kerfi har været på nye opkøb i den danske it-kanal. I går blev kontrakten underskrevet for Kerfis køb af Datarex. Datarex med kontorer i Herlev og Vejle nu skal smeltes sammen med Kerfis danske datterselskab.

Med købet fordobler Kerfi sin danske omsætning til godt 110 millioner kroner om året, mens medarbejderstaben fordobles til 40 mand. Samtidig kan selskabet bryste sig af, at man nu har den højeste autorisation på samtlige HP-produktområder.

Datarex' stifter og hidtidige ejer, Jørn Hansen, forsætter i firmaet. Frem til 30. juni har han stadig titel af administrerende direktør. Derpå tager Kerfis direktør, Carsten Egeberg, over. Jørn Hansen fortsætter derefter i et halvt år som ansvarlig for integrationen mellem de to sammenbragte virksomheder.

»Tiden vil vise, om jeg fortsætter udover det, men umiddelbart har jeg ingen planer om at forlade Daterex,« siger Jørn Hansen.

Han betegner de to selskaber som et perfekt match helt uden overlap. Det indebærer blandt andet, at ingen medarbejdere behøver frygte en fyreseddel som følge af fusionen.

Det børsnoterede islandske selskab indledte sidste år en nordisk opkøbsstrategi med overtagelsen af Delta Teamco A/S og Delta Consulting A/S.

HP er omdrejningspunkt for både Datarex og Kerfi. Islændingene kom oprindeligt til Danmark med købet af storageforhandleren Enterprise Solutions, der siden har specialieret sig i high-end-markedet for HP-udstyr og -ydelser. Datarex var frem til fusionen mellem HP og Compaq HPs største danske forhandler.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura