Trægt for Magirus i Danmark

(2002-11-12) Den tyske Magirus-koncern er optimistisk efter et positivt første halvår. Der satses på en tocifret vækst over hele året. I Danmark går det lidt mere trægt, oplyser administrerende direktør Morten Torup. En vækst i omsætning fra 1,5 milliarder kroner til 1,7 milliarder kroner for første halvår får Magirus-koncernens koncernchef Fabian von Kuenheim (billedet) til at udtrykke optimistiske forventninger for resten af regnskabsåret, der afsluttes 31. marts 2003.

»Alle Magirus-selskaberne har opnået de overordnede målsætninger for første halvår. Det viser vi er på rette vej«, lyder det fra Fabian von Kuenheim.

I Danmark er det dog ikke gået så godt, som administrerende direktør Morten Torup havde håbet.

»Det vil være synd at sige, at det går godt, men vi holder da skindet på næsen. Det danske SMB-marked er hårdt i øjeblikket,« er den ærlige melding fra Morten Torup.

Han påpeger, at det især er salget af de tunge Unix-løsninger, der går trægt i øjeblikket, mens salget af Intel-servere er stigende.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S