Kunøe tabte 50 millioner i 2008

Tab på Atea-aktien kostede dyrt. Ib Kunøes selskab, Consolidated Holdings, fik et underskud på 50 millioner kroner og barberet 800 millioner kroner af egenkapitalen i 2008.

2008 har været et særdeles dyrt år for Atea-investoren og it-mogulen Ib Kunøe, der præsenterer et årsregnskab for sit selskab, Consolidated Holdings, med et tab på 50 millioner kroner. Tabet kommer ifølge Ib Kunøe især fordi aktierne i hans selskab Atea har tabt pusten på Oslo-børsen. Det skriver Dagbladet Børsen

»Tilbagegangen skyldes primært Atea-aktien, som fylder meget i det samlede billede,« siger Ib Kunøe til Dagbladet Børsen.

Dermed må Ib Kunøe indse, at træerne ikke vokser ind i himlen. Året forinden havde Ib Kunøes holdingselskab en egenkapital på 1,4 milliarder kroner og rigmanden kunne notere et overskud på 114 millioner kroner. I år er egenkapitalen barberet ned til under det halve. Efter at have gået sine investeringsaktiver efter i sømmene vurderer han nu, at aktiverne kun er 600 millioner værd, en nedgang på hele 800 millioner kroner.

Til Dagbladet Børsen siger rigmanden, at nedskrivningen især skyldes Atea-aktien.

»Men det betyder ikke alverdens, for vi har ikke nogle gearede investeringer af betydning, så den faldende værdi har ikke noget betydning for driften,« siger Ib Kunøe.
 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job