HP-forhandler: Fusion gav øjeblikkeligt overskud

Efter at HP-forhandleren Datacon sidste år overtog aktiviteterne i det konkurrerende forhandlerhus Datavisual er både omsætning og indtjening næsten med øjeblikkelig virkning skudt til vejrs. Samtidig høster Datacon frugterne af HP's nye kanalsatning, hvor direkte kunder overføres til kanal-partnerne.

I sit netop offentliggjorte regnskab hentede Datacon 2,5 millioner kroner på bundlinjen. Renset for udgifterne til købet af konkurrenten ville resultatet have været på omkring syv millioner kroner.

»Det har været en ideel fusion,« siger ejer og direktør Jan Misser om Datacons køb af Datavisual, og i følge årsregnskabet for perioden, der sluttede 30. juni, er der solide tal til at underbygge påstanden. Overskudet er næsten en fordobling i forhold til året før, og omsætningen er vokset betydeligt mere end de cirka 20 millioner, som Datavisual-aktiviteterne bidrog med. Nærmere betegnet steg den med 40 procent til 97 millioner kroner. Ifølge Jan Misser er der lagt i ovnen til fortstat vækst i det nordsjællandske HP-hus.

»Vi har kun HP-varer og vi er så loyale, at vi er de pæne drenge i klassen. Det tror jeg da også tæller lidt hos HP,« siger han.

Takket være fusionen med Datavisual kunne Datacon Rådgivende Civiløkonomer A/S gennemføre en certificering i den højeste klasse som HP Premier Partner.

Jan Misser har dog tidligere over for CRN udtrykt bekymring over HP's kanalstrategi - og for, om hans loyalitet som forhandler nu også blev belønnet af HP. Men den bekymring har Jan Misser nu lagt på hylden, siger han i dag:

»For nylig havde vi møde med HP's danske ledelse. De var lige kommet hjem fra Schweitz, og de havde vist fået en lodret ordre om, at HP skal intensivere sit kanalsalg. Vi er nogle forhandlere, som har været i tvivl om hvorvidt de havde modet og evnen til at gennemføre det i Danmark, men den tvivl er gjort til skamme. Faktisk er det færre og færre kunder, HP sælger direkte til. Flere og flere navngivne kunder bliver lagt ud i kanalen. I dag er der kun 30 tilbage, som de sælger direkte til,« fortæller Misser.

Han vurderer, at der på det danske marked er flyttet omkring 50 kunder fra listen over direkte HP-kunder til listen over forhandler-kunder.

»Vi har gået og ventet på, at det skete, og undret os over, at hvorfor det gik så langsomt. Nu sker det rent faktisk,« siger han.

Af samme grund regner Jan Misser med at Datacons omsætning kan fortsætte med at vokse. I næste regnskabsår stiler den loyale HP-forhandler mod at nå 150 millioner kroner i omsætning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job