Jobs: HTC krænker patent

Apples førstemand, Steve Jobs mener, at smartphone-producenten HTC har haft fingrene i Iphone-opfindelser og krænker 20 af firmaets patenter.

I USA har Apple nu sagsøgt smartphone-producenten HTC. Apple mener at HTC krænker ikke færre end 20 af firmaets patenter, der vedrører betjeningen, arkitekturen og hardwaren i Iphone. Apple har afleveret sin klage samtidig ved distriktsdomstolen i Delaware og hos International Trade Commission (ITC).

»Vi kan sidde og se på, hvordan konkurrenter stjæler vores patenterede opfindelser, eller vi kan gøre noget. Vi har besluttet os for at gøre noget. Konkurrence er sundt, men konkurrenter skal være kreative og bruge deres egen teknologi, i stedet for at stjæle vores,« siger Apple-chef Steve Jobs i en kortfattet meddelelse, der ikke afslører nærmere detaljer om sagen.

Det gør sagens dokumenter til gengæld, som allerede er lækket til pressen. Blandt bevismaterialet nævnes en række forskellige mobiler, herunder Googles Nexus One, Touch Diamond, Touch Pro2 og Imagio.

De 20 patenter der er nævnt i dokumenterne beskæftiger sig dels med den grafiske brugerflade - herunder et 15 år gammelt patent med den generiske titel "object-oriented graphic system" - dels med teknologi til at forbedre kommunikation og batteri-levetid og dels med specifikke funktioner og designmæssige detaljer.

HTC har indtil videre ikke kommenteret sagen.

Læses lige nu

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job