Thors indkøbsaftale halverer priser

Finansministeriets rammeaftale for pc'er har på tre måneder presset priserne til det halve. I alt er der købt pc'er for 32 millioner kroner.

Siden Finansministeriets rammeaftale for statens indkøb af pc'er trådte i kraft ved årsskiftet, er indkøbspriserne halveret. Det fortæller kontorchef i Finansministeriet Signe Lynggaard Madsen til CRN.

Rammeaftalen giver Finansministeriet mulighed for at købe stationære og bærbare pc'er til alle statens ca. 60.000 kontorarbejdspladser. Da aftalen blev forhandlet på plads i november 2006, blev den kritiseret for at give de tre vindere, Topnordic, Dell og Lenovo monopol på salg til staten.

Nu viser Finansministeriets egen opgørelse for 2007's første kvartal at det påståede monopol ikke er nær så attraktivt som kritikerne havde troet.

Kontorchef i Finansministeriets Indkøbssekretariat Signe Lynggaard Madsen vil ikke lade CRN interviewe hende telefonisk, men svarer i stedet for pr. e-mail. Hun vil ikke umiddelbart sætte beløb på besparelserne, men skriver, at de fleste produkter er mere end halveret i pris.

Hvilke forventninger har du til indkøbsvolumen under Finansministeriets rammeaftale for indkøb af computere?
»Vores forventninger baserer sig på de hidtidige indkøbsmønstre i staten. Glædeligvis har vi fået mere end halveret priserne på de mest indkøbte produkter, og priserne konkurrenceudsættes herudover løbende. Dermed vil vi alt andet lige se væsentlig lavere udgifter til det samme antal arbejdsstationer,« lyder i det skriftlige svar fra Signe Lynggaard Madsen.

I det første kvartal har de tre leverandører solgt pc'er for 32 millioner kroner under rammeaftalen. Salget er sket til statens egne institutioner foruden nogle få kommuner, der også køber ind under aftalen. Ud over salget på 32 millioner kroner er der også solgt for et ikke-oplyst beløb til statslige aktieselskaber som DSB, DONG og Danmarks Radio.

Da forhandlerne hen over sommeren 2006 bød ind på den statslige indkøbsaftale, blev de stillet i udsigt, at omsætningen ville blive på mellem 1,1 og 1,4 milliarder kroner, hvis aftalen løb over fire år. Men kun hvis aftalen løb over fire år og hvis de daværende priser blev holdt. Det tyder første kvartals salgstal ikke på. Hvis salget bliver på det nuværende lave niveau vil omsætningen efter fire år kun blive på 512 millioner kroner. Det er dog endnu for tidligt at konkludere noget om salget i resten af perioden.

»Der er alene indrapporteret 1. kvartals salg på kontrakten fra leverandørerne, og det er enhver bekendt, at der inden for IT-indkøb sker fluktuationer hen over året, hvilket gør, at der ikke kan konkluderes på tal udelukkende fra 1. kvartal,« lyder det i emailen fra Signe Lynggaard Madsen.

Rammeaftalen omfatter i første omgang stationære og bærbare pc'er. Dertil kommer i mindre grad tynde klienter, skærme, pc-tilbehør og tilknyttede serviceydelser som installation med mere.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job