Avis: Dell vil outsource produktionen

Dell vil ikke kommentere rygter om, at selskabet er ved at sælge fabrikkerne til store OEM-fabrikanter.

Ifølge Financial Times er Dell i samtaler med store OEM-producenter for at sælge selskabets fabrikker. Hvor de andre computerproducenter for snart mange år siden skilte sig af med egenproduktion har Dell holdt fast i at have egne fabrikker.

For Dell er problemet, at hvor filosofien med at lave computerne på egne fabrikker, når kunden har bestilt dem, var meget konkurrencedygtigt for nogle år siden, så er den filosofi i dag blevet en belastning for producenten.

»Dell har ikke været så profitabelt, som selskabet gerne vil være, og det at eje egne fabrikker trækker selskabet ned,« siger en unavngiven kilde nær Dell til Financial Times.

Ifølge Financial Times kan Dell spare store penge på at sælge fabrikkerne fra og i stedet - ligesom konkurrenterne - outsource produktionen.

Dell har over for Financial Times nægtet at kommentere forlydenderne om, at fabrikkerne er til salg.

Dell har fabrikker i USA, Kina, Malaysia, Brasilien, Polen og Irland.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics