Avaya og Nokia i nyt samarbejde

Avaya, som er verdensledende inden for IP-telefoni, har indgået aftale med Nokia om at levere mobil funktionalitet til Nokias Serie 60-platform via den IP-baserede software Avaya Communications Manager.

Den nye aftale indebærer, at brugerne af Serie 60-platformen med Avayas software, vil få lige så høj funktionalitet på mobiltelefoner som ved fastnettelefoni. For eksempel for brugeren adgang til funktioner såsom omstilling af samtaler, telekonference og lokalnumre. Samtidig vil brugeren altid være tilgængelig via det faste telefonnummer på kontoret.

»Vi ser et stort behov for at bruge applikationer til mobil IP-telefoni på de hurtigst sælgende telefoner, for eksempel smartphones. De bruges som regel af personer, der kommunikerer meget og derfor har behov for høj tilgængelighed,« siger Bent Vindmar, Country Manager for Danmark.

Avaya er i øjeblikket verdensledende inden for IP-telefoni, og Nokias Serie 60-platform er verdens førende platform for smartphones med millioner af telefoner på markedet. Ifølge Gerard Bruen, Nokias direktør for divisionen Enterprise Voice Solutions, er konvergensen mellem fastnettelefoni og mobiltelefoni et vigtigt skridt i udviklingen af tilbud inden for mobilitet.

»Ved at gøre Avaya Communications Manager tilgængelig på Nokias Serie 60-platform fremskynder vi indførelsen af disse telefoner på virksomhedssiden og gør det lettere for virksomhederne at installere og få fuldt udbytte af fordelene med mobiliteten,« kommer det fra Gerard Bruen.

Det nye stykke software fra Avaya bliver tilgængelig i løbet af tredje kvartal af 2005 for udvalgte telefonmodeller, som er baseret på Nokias serie 60-platform.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S