Kunøe om terror: Hold op med at pive

Ib Kunøe maner til ro i dansk erhvervsliv efter terrorbombning i Pakistan. Fortsæt med at tjene penge og lad være med at være tøset, lyder rådet.

It-investor, Topnordicejer og pengemanden Ib Kunøe mener, at erhvervslivet er alt for tøset og piver over terrortruslen mod Vesten.

Det skriver dagbladet Børsen i dag.

Ib Kunøe har gennem sit ejerskab af hostingvirksomheden Mondo 130 ansatte i pakistanske Lahore og Islamabad, og han er ikke nervøs over at rejse i landet.

»Folk er alt for tøsede og piver over ingenting. Hold op med at pive og fortsæt så forretningen som om ingen ting var hændt,« siger Ib Kunøe til avisen.

Han var i Pakistan i maj måned og fortæller, at selv om sikkerheds- situationen er forfærdelig, er det ikke farligere end en biltur til Malmø.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura