IBMs forhandlerarm vil sælge services gennem forhandlere

Online-backup, mailsikkerhed og mailhosting er nogle af elementerne i den vifte af programmer IBM Global Services nu vil ud og sælge gennem SMB-forhandlere.

»Vi er klar over, at forhandlerne kan frygte, at vi vil overtage deres kunder. Derfor har vi bygget vores kontrakter op, således at det er de lokale forhandlere, der skal gentegne kontrakter, og ikke os,« siger Mike Riegel, direktør for Espress Managed Service Business i IBM Global Services.

For når en gigant som IBM Global Services har ambitioner om, at lave forhandleraftaler med SMB-forhandlere, er det vigtigt, at tage hensyn til, at mange forhandlere vil have en tendens til at se IBMs sevice og forhandlerarm, snarere som en konkurrent, end som en leverandør.

Ved at bruge Express-navnet lægger IBM Global Services deres produkter tæt op af andre IBM-divisoners tilbud til SMB-markedet. Men i modsætning til software og serverdivisionerne, så er IBM Global Services hverken hjemmevant med SMB-markedet eller med at bruge forhandlere til at sælger selskabets ydelser.

Med Express Managed Services lægger IBM i virkeligheden op til den mest ekstrme kombination af af små forhandlere og internationale giganter. Ydelsen som IBM Global services sælger er for eksempel mailhosting eller mailsikkerhed. Men selv om varen bliver solgt af den lille forhandler henne om hjørnet, så er det ikke en ydelse, som IBM leverer fra et lokalt center.

»For at sikre den maksimale ekspertise på disse ydelser vil hver tjeneste blive drevet fra et eller to datacentre. For eksempel kører vores mailsikkerhedsløsning i dag fra et datacenter i England. Derfra dækker det hele verden,« fortæller Mike Riegel.

Læs mere om IBMs planer i det trykte blad, der er på gaden nu.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S