DRs debatforum hacket

Juleaftensdag fik DRs debatforum på internettet gæster. Hackergruppen Team Gilmore Girls havde skaffet sig adgang på administratorniveau.

Det er ikke kun rundt om i danske hjem at indbrudstyve har været på spil i juledagene. DRs debatforum har også haft besøg af ubudne gæster.

Hackergruppen Team Gilmore Girls havde skaffet sig adgang til administrator-password på DRs debatforum, og derefter skrevet en julehilsen, der lyder som følger:

»TGG ønsker alle en glædelig pulejul.«

Overfor ComON bekræfter DR, at have haft ubudent besøg, men derudover vil DR ikke gå ind i yderligere detaljer om hackerbesøget.

»Jeg ved ikke om det er et hack eller hvad det er, men der er nogen, som har gættet et password,« siger nyhedschef på DR Online, Troels Behrendt Jørgensen til ComON.

Det enkeltstående indbrud fra hackergruppen får ikke DR til at frygte for, at der kan være flere passwords i omløb og deraf flere angreb i vente.

»Man kan jo aldrig vide sig sikker. Nu er det ikke Nationalbanken de er brudt ind i. Så vi er ikke voldsomt bekymrede, men det er da klart, at vi nødig ser det gentaget.«

DR har ikke konstateret flere angreb på deres website, men vil gerne høre fra brugere, hvis de ser lignende indbrud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere