Atea har indgået en aftale om at sælge bredbånd til TDCs erhvervskunder. Den nye aftale er en rammeaftale, der ifølge Atea alene i 2010 har en værdi af 200 millioner kroner.
De to parter har allerede et samarbejde på teleområdet. Tidligere i år overtog Atea salg af en række mobilprodukter fra TDC og i forvejen administrerer Atea TDC’s kundeaftaler på bredbåndsområdet. Fra nytår er bredbåndsaftalen så blevet udvidet til også at omfatte erhvervssalget af bredbånd.
Valget af Atea er ifølge administrerende direktør i den nu lukkede erhvervskæde DK Mobil Center, Connie Duedahl oplagt, og hun er ikke overrasket over den nye aftale.
»Aftalen er i princippet den samme som den Atea i forvejen har med TDC på mobilområdet. Den nye aftale vil bare gøre det muligt for Atea at sælge bredbånd, når de i forvejen er ude hos kunderne og sælge mobil,« vurderer Connie Duedahl.
For hende giver det god mening for TDC at vælge en forhandler til at sælge sine produkter fremfor at gå gennem sine egne butikker.
»Forhandlerne er meget tættere på kunderne, så det giver god mening for TDC at gå gennem en forhandler, fordi det sparer TDC’s egne ressourcer,« vurderer hun.
Også senioranalytiker Brian Troelsen fra IDC mener, at Atea er et klart valg for TDC. Forhandleren har ifølge ham et godt leveringsapparat, der er egnet til at håndtere mange små virksomheder på en homogen måde.
»Atea er en stærk spiller, der har godt styr på markedet for virksomheder med under 250 ansatte,« siger Brian Troelsen.
Ifølge ham er det oplagt at vælge en it-leverandør som Atea fremfor en leverandør, der er specialiseret på teleprodukter. I modsætning til mobilforhandlere har Atea en fordel, da Atea kan komme endnu længere ind hos kunderne. Det betyder, at Atea vil være bedre til at få fat på beslutningstagere, når det gælder om at købe bredbånd til virksomheden. Indkøbskompetencen er gerne placeret forskellige steder i virksomhedens organsisation, og mens teleindkøbet kan være placeret hos en medarbejder, som ikke nødvendigvis har ansvar for at købe virksomhedens it, vil købet af bredbånd i højere grad være placeret hos en it-ansvarlig.
»Atea har god adgang til it-cheferne som får mere indflydelse på virksomhedens teleindkøb,« vurderer Brian Troelsen.