Milcom køber østeuropæisk mobildistributør

Dansk nordsjællandske mobildistributør Milcom sparker gang i ambitiøs international oprustning og overtager selskab med aktiviteter i Ungarn, Slovakiet og Rumænien. Samtidig åbner distributøren samtidig kontorer i Hong Kong og Italien.

Den danske distributør af mobiltelefoner, Milcom har købt op i Østeuropa og har overtaget det unganske distributør LCP Systems for et ukendt beløb. Det opkøbte selskab er aktiv i Ungarn, Slovakiet og Rumæien. Opkøbet kommer ifølge Milcom som led i en strategi om international vækst.

»Vi har ikke lagt skjul på, at vi har meget ambitiøse planer om vækst. Dette er også udtrykt i vores vision om at være den foretrukne internationale partner. Det er i overensstemmelse med denne vision, at vi nu har etableret os i Ungarn, Slovakiet, Rumænien, Hong Kong og Italien,« siger Lars Jørgensen, der er administrerende direktør i Milcom.

Dermed udvider Milcom sin internationale tilstedeværelse voldsomt. Distributøren har indtil nu været repræsenteret i Danmark, Norge, De Forenede Arabiske Emirater og Tyskland. Samtidig med opkøbet åbner Milcom et indkøbskontor i kinesiske Hong Kong, der også skal være kvalitetscenter for samarbejdspartnere. Desuden har Milcom lavet en aftale med en italiensk konsulent om at åbne et repræsentationskontor i støvlelandet.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere