Windows 7 overhaler Vista

Erhvervslivet vil snart sætte yderligere gang i salget. Det sker traditionelt, når den første servicepack er frigivet.

Artikel top billede

Windows 7 fik en væsentlig mere positiv modtagelse end forgængeren Vista. Derfor er det ikke mærkeligt, at opkomlingen nu har lagt sig foran Windows Vista.

Det fremgår af tallene fra Statcounter.com fra juli. Billedet øverst viser de globale markedsandele for operativsystemer.

Windows 7 opnår snart en andel på 20 procent, og da Vistas popularitet er dalet til circa 18 procent, så betyder det, at Windows 7 for første gang i sin levetid overhaler Vista. Windows 7 kom til verden sidste efterår.

Dykker man dybere i tallene, så finder man dog ud af, at Windows 7 ikke har overhalet Vista på alle markeder. Hverken i Europa eller i USA har Windows7 overhalet sin forgænger. Det har det nye styresystem til gengæld i både Afrika og Asien. To markeder der er kendt for en udbredt pirakopiering af software.

Trods den mulige piratkopiering, så har Microsoft tidligere hævdet, at netop Windows 7 er det hurtigst sælgende operativsystem i firmaets historie.

Erhvervssalget er ikke begyndt endnu
Salget skal ses i lyset af, at Microsoft endnu ikke har frigivet en officiel service pack til det nyeste styresystem. Historisk set er det først ved frigivelsen af denne, at større virksomheder vælger at migrere fra ét styresystem til et andet. I øjeblikket er der kun en beta-udgave af service pack 1 tilgængelig. Når SP1 udgives senere på året, kan man derfor forvente en yderligere stigning i salgskurven.

Men Windows 7 har stadig en konkurrent foran sig. Windows XP. Det aldrende styresystems markedsandel falder fra måned til måned, men det har stadig circa 55 procent af markedet.

De globale tal passer også med udvikingen i Danmark. Ifølge Foreningen af Danske Interaktive Medier, FDIM, er både Windows XP og Windows Vistas udbredelse faldende. Windows 7 er dog stadig henvist til en tredjeplads.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank