Først med hosted Exchange i Danmark

Kolding-virksomheden ScanNet lancerer nu hosting af Exchange - ifølge virksomheden som de første i Danmark. Det hostede produkt er Exchange Server 2003, og fidusen for brugerne er, at sikkerheden omkring Exchange styrkes, forklarer ScanNet.

»Mailserverne skal ud af virksomhederne og opdateres centralt, så er vi af med en væsentlig sikkerhedsrisiko,« siger Kenneth Madsen fra ScanNet.

»Uopdaterede mailservere og Exchange-servere er i dag årsagen til, at vira spredes med lynets hast. Det koster faktisk de samme ressourcer at sikre et system med 10 brugere som at sikre et system med 50.000 brugere. Derfor er dette yderst interessant,« føjer han til.

»En vision kunne være at 10 udbydere hostede al mail i Danmark. Hvis alle 10 holder deres mailsystem opdateret med de nyeste virusfiltre, patches og så videre, ville man stoppe problemerne med vira med et slag. Det vi kommer med kunne være starten til dette,« siger Kenneth Madsen.

Med den nye løsning sikrer virksomhederne sig en væsentlig besparelse, mener ScanNet. En virksomhed med 10 kontorbrugere, der kører en normal MS Exchange-løsning, bruger cirka 70.000 kroner i opstartsomkostninger og cirka 20.000 kroner om året til licenser og vedligehold. Med den hostede løsning kan den samme virksomhed køre det hele for 890 kroner om måneden uden opstartsomkostninger, lyder argumentet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS