Itmasters får rekordoverskud på it-drift

Finanskrisen styrer udenom Itmasters i Køge, der får det største overskud nogensinde med tæt kontakt til driftskunde.

Et nært forhold til den absolut største kunde har i 2009 givet infrastruktur- og netværksvirksomheden Itmasters i Køge det største overskud i virksomhedens historie.

Siden starten i 2003 har Itmasters, tidligere JF Data-net, satset på at sælge løsninger til den danske industrivirksomhed NKT’s række af selskaber og stå for deres it-drift. Den strategi har tilsyneladende været årsag til det gode resultat hos Itmasters, der alle år har skabt et overskud til de to stiftere og medejere Finn Meldgaard og Johnny Jepsen.

To tredjedele af omsætningen kommer fra NKT-selskaberne, og gennem årene er Itmasters overskud steget støt. I 2009 blev resultatet før skat på 567.000 kroner før skat, det største overskud nogensinde.

Jonny Jepsen kan ikke se nogen grund til at beklage sig over finanskrisen. Mens hardwaresalget generelt er faldet i branchen, kan de syv ansatte i Itmasters på grund af det nære forhold til NKT-selskaberne målrette sin indsats meget præcist.

»Vi har godt fat i hinanden, så vi kan gå længere ind i diskussionerne med kunden og er gode til at se igennem modargumenterne, så vi kan rådgive,« siger Johnny Jepsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere