Atea årets storforhandler hos Microsoft

Microsoft har udnævnt Atea til »Årets Large Account Reseller 2003-2004«. Leverandøren er særlig begejstret for Ateas indsats på det offentlige område og for arbejdet med gentegning af licenser.

»Microsofts valg af Atea Danmark som årets Large Account Reseller 2003-2004 er baseret på, at Atea har vist en meget stærk salgseksekvering året igennem og særligt i forbindelse med SKI-aftalen samt gentegning af annuity-licenser. Sidst men ikke mindst har Atea leveret vækst og vundet markedsandele samt af flere kunder fremhævet for deres altid særdeles høje kvalitet omkring rådgivning i forbindelse med vore produkter,« siger Bjarne Riis, salgsdirektør i Microsoft Danmark.

I Danmark har Atea godt 23 procent af det samlede marked for Microsofts Select- og Enterprise Agreement-aftaler. I alt drejer det sig om cirka 200 kunder blandt mellemstore og store danske virksomheder med over 250 pc'er, oplyses det.

Medvirkende til pristildelingen er, at Atea har en særlig gruppe med elleve medarbejdere, der er specialiseret i at kunne rådgive og administrere licensaftaler for kunderne.

»At vi har modtaget hæderen som Årets Large Account Reseller er jeg utrolig glad for og stolt over. Det viser mig, at resultaterne kommer ved at arbejde målrettet, effektivt og resultatorienteret i alle facetter af vor forretning,« siger Ateas administrerende direktør Frank Mortensen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS