Atea årets storforhandler hos Microsoft

Microsoft har udnævnt Atea til »Årets Large Account Reseller 2003-2004«. Leverandøren er særlig begejstret for Ateas indsats på det offentlige område og for arbejdet med gentegning af licenser.

»Microsofts valg af Atea Danmark som årets Large Account Reseller 2003-2004 er baseret på, at Atea har vist en meget stærk salgseksekvering året igennem og særligt i forbindelse med SKI-aftalen samt gentegning af annuity-licenser. Sidst men ikke mindst har Atea leveret vækst og vundet markedsandele samt af flere kunder fremhævet for deres altid særdeles høje kvalitet omkring rådgivning i forbindelse med vore produkter,« siger Bjarne Riis, salgsdirektør i Microsoft Danmark.

I Danmark har Atea godt 23 procent af det samlede marked for Microsofts Select- og Enterprise Agreement-aftaler. I alt drejer det sig om cirka 200 kunder blandt mellemstore og store danske virksomheder med over 250 pc'er, oplyses det.

Medvirkende til pristildelingen er, at Atea har en særlig gruppe med elleve medarbejdere, der er specialiseret i at kunne rådgive og administrere licensaftaler for kunderne.

»At vi har modtaget hæderen som Årets Large Account Reseller er jeg utrolig glad for og stolt over. Det viser mig, at resultaterne kommer ved at arbejde målrettet, effektivt og resultatorienteret i alle facetter af vor forretning,« siger Ateas administrerende direktør Frank Mortensen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory