Danske Orchestra opgiver at få EMC-distribution

Den danske afdeling af den tyske storagedistributør Orchestra får ikke agenturet til EMC's storage i denne omgang.

Det lykkedes ikke for Orchestras danske foregangsmænd at få rettighederne til at distribuere EMC's produkter i Danmark. Det var ellers ambitionen for de syv personer, der i august stiftede Orchestra Nordic.

Personerne i det nye selskab har alle en fortid hos Exello. Men efter Magius' opkøb af Exello i 2005 valgte personerne i sommer at gå deres egne veje. Det blev til et samarbejde med tyske Orchestra og en ambition med at få de danske rettigheder til at distribuere EMC i Norden.

»Indtil videre har vi droppet distributionen og er gået forhandlervejen,« siger Orchestra Nordics administrerende direktør Tage Møller.

De syv personer arbejder fortsat med salg og support af EMC. Foruden hovedadressen i Århus, har nogle af medarbejderene kontor hos Fujitsu-Siemens i københavnerforstaden Ballerup. I stedet for at konkurrere direkte med Magirus om distributionen af EMC, har Orchestra Nordic valgt at købe ind hos Magirus.

»If you can't beat then, join them,« lyder det fra Tage Møller, der dog ikke vil sige, hvor længe man vil forblive forhandler i stedet for distributør.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis