IBM vil granske danske partnere

Mens IBM i Norge fyrer halvdelen af sine partnere, undgår den danske kanal et tilsvarende blodbad. De danske partnere vil dog blive gransket med kritiske øjne af IBM, lyder svaret fra den danske afdeling.

Efter de alamerende meldinger om massefyringer af IBM-partnere i norsk og svensk presse forsøger IBM at tone affæren ned.

"Vi revurderer løbende vore forretningsaftaler", siger IBMs nordiske kanalchef Lars Mikkelgaard-Jensen til CRN.

Han afviser, at IBM skulle have indført en strengere tolkning af reglerne for partnerskab:

"Vi har ikke tidligere set gennem fingre med kravene til partnernes omsætning og kompetance. Men man kan sige, at vi nu lægger større vægt på, om kravene i partnerskaberne opfyldes til alles tilfredstilelse. Vi gør det, at vi kigger kritisk på, om partnerne lever op til kravene", siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Niels Claudi Arlund, leder af IBMs danske pc-afdeling, sendte forleden en fyresedel afsted til to distributører af IBM options, nemlig Røsler og EET.

Den danske beslutning har dog ikke relation til massefyringen i Norge, oplyser pc-chefen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere