Onlineforhandleren Jysk It Center i Silkeborg er blevet ramt af mængder af modgang på det seneste. Den seneste måneds tid har en række brugere på bedømmelsesportalen Trustpilot enstemmende kritiseret forhandleren for manglende levering af varer på trods af der var trukket penge på deres bankkonto. Og i fredags fjernede E-handelsfonden Jysk It Centers e-mærke på baggrund en række tilsvarende klager fra kunder til fonden om at de står uden varer på trods af banktræk. Klagerne fik i fredags fonden til at tage e-mærket fra forhandleren.
Det mistede e-mærke er dog ikke det eneste problem for Jysk It Center. I en mail til CRN skriver Jysk It Centers direktør Per Holmgaard, at både sygdom og krav fra distributørerne Tech Data og Actebis om at betale gamle regninger har tvunget Jysk It Center til at bruge de seneste to uger på at forhandle med både virksomhedens bank og advokat.
»Vi har været utroligt hårdt ramt af sygdom i firmaet de sidste måneder, og da vores store leverandører samtidig har villet have os til at nedbringe kreditterne, eller stille bankgaranti, er vi løbet fast,« skriver Per Holmgaard.
Samtidig har der angiveligt været »en del tab på kunder der har købt med falske og dækningsløse kreditkort«. De mange problemer truer nu selve virksomhedens overlevelse.
»Vi ved inden for få dage om vi kan fortsætte,« lyder det fra Per Holmgaard.