Rygte: Google har købt Goupon

Brugerbasen er på 20 millioner brugere, og omsætningen er på cirka 50 millioner dollar om måneden, men ikke så aktiv i Danmark. Nu skulle Google have købt gOUPON.

Webtjenesten Groupon stormer mod skyerne.

Brugerne og pengene vælter ind, og tjenesten har kun eksisteret i to år. Brugerbasen er på 20 millioner brugere, og omsætningen er på cirka 50 millioner dollar om måneden. Velinformerede vandrør vil vide, at Google tidligere har vist interesse for firmaet, og flere har påpeget, at Google og Groupon vil komplimentere hinanden på mange måder. Nu skulle købet være en realitet.

Groupon er en social rabattjeneste, hvor butikker og restauranter kan annoncere gode tilbud. Tilbud bliver først aktive, når en større mængde Groupon-brugere har accepteret at købe. På den måde undgår butikkerne at give deres varer væk for billigt. Når et tilbud bliver aktiveret, sendes der rabatkuponer til de tilmeldte brugere.

Interne rygter fortæller til Vator.tv, at købet er gennemført, og at Google har lagt ikke mindre end 2,5 milliarder dollar på bordet - 14 milliarder kroner. Ingen af parterne vil bekræfte handlen.
Ifølge rygter har Yahoo forgæves forsøgt at købe Groupon for op mod fire milliarder dollar tidligere i år.

Opkøbet kan betyde, at udrulningen af Groupon.com tager fart i resten af verden. Groupon er allerede til stede i 29 europæiske lande, Asien og Sydamerika. Men i Danmark gør Groupon ikke meget væsen af sig, hvor det eneste aktuelle tilbud i København for eksempel er lasagne for 39,50 kroner på Gråbrødre Torv.

Learn How Groupon Works! from The Point on Vimeo.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos