Rygte: Google har købt Goupon

Brugerbasen er på 20 millioner brugere, og omsætningen er på cirka 50 millioner dollar om måneden, men ikke så aktiv i Danmark. Nu skulle Google have købt gOUPON.

Webtjenesten Groupon stormer mod skyerne.

Brugerne og pengene vælter ind, og tjenesten har kun eksisteret i to år. Brugerbasen er på 20 millioner brugere, og omsætningen er på cirka 50 millioner dollar om måneden. Velinformerede vandrør vil vide, at Google tidligere har vist interesse for firmaet, og flere har påpeget, at Google og Groupon vil komplimentere hinanden på mange måder. Nu skulle købet være en realitet.

Groupon er en social rabattjeneste, hvor butikker og restauranter kan annoncere gode tilbud. Tilbud bliver først aktive, når en større mængde Groupon-brugere har accepteret at købe. På den måde undgår butikkerne at give deres varer væk for billigt. Når et tilbud bliver aktiveret, sendes der rabatkuponer til de tilmeldte brugere.

Interne rygter fortæller til Vator.tv, at købet er gennemført, og at Google har lagt ikke mindre end 2,5 milliarder dollar på bordet - 14 milliarder kroner. Ingen af parterne vil bekræfte handlen.
Ifølge rygter har Yahoo forgæves forsøgt at købe Groupon for op mod fire milliarder dollar tidligere i år.

Opkøbet kan betyde, at udrulningen af Groupon.com tager fart i resten af verden. Groupon er allerede til stede i 29 europæiske lande, Asien og Sydamerika. Men i Danmark gør Groupon ikke meget væsen af sig, hvor det eneste aktuelle tilbud i København for eksempel er lasagne for 39,50 kroner på Gråbrødre Torv.

Learn How Groupon Works! from The Point on Vimeo.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere