Danware mister 40 millioner på piratkopiering

Danware har i løbet af de sidste tre år oplevet en kraftig vækst i piratkopieringer af deres produkter. Så slemt er det, skriver Københavns Fondsbørs Plus-Portal, at virksomhedens omsætning kunne være mindst 25 procent og muligvis helt op til 40 procent højere, hvis ikke der foregik piratkopiering af virksomhedens produkter.

Det anslår direktør Peter Grøndahl på baggrund af Business Software Alliances nylige rapport om piratkopiering af software.

»Det svarer til et tab på 30-40 millioner kroner årligt, og størstedelen af dette ville sandsynligvis kunne gå direkte på bundlinien og dermed betyde en fordobling Danwares indtjening,« siger han.

»Vi kan beskytte os rimelig meget mod piratkopiering, men det er hele tiden en afvejning af, om vi ønsker at give vores kunder en god oplevelse ved vores produkt eller gøre det ekstremt besværligt ved at sætte grænser op for piratkopiering,« tilføjer Peter Grøndahl ifølge Plus-Portal.

Det er særligt i de nyindustrialiserede lande som eksempelvis Kina, at problemet med piratkopiering forekommer. Ifølge Ole Haag, produktchef for Danware-programmet NetOp-school, hænger problemerne sammen med Danware-produkternes øgede popularitet i netop de nyindustrialiserede lande.

»Vi kan ikke gøre meget andet end at registrere folks licensnumre, når de ringer ind for at få teknisk assistance og så nægte dem hjælp, hvis deres nummer ikke er gyldigt,« forklarer han til nyhedstjenesten.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job