Windows XP hurtigere med Service Pack 3

Den kommende Service Pack 3 til Windows XP vil gøre operativsystemet op til 10 procent hurtigere, viser de første tests.

Der er grund til at glæde sig til den kommende Service Pack 3 (SP3) for alle Windows XP-brugere. Ifølge en test af den foreløbige betaversion af SP3, som konsulentfirmaet Devil Mountain Software har foretaget, bliver operativsystemet op til 10 procent hurtigere når pakken er installeret.

Det er bemærkelsesværdigt, for Microsoft har ikke selv lovet, at SP3 giver en målbar hastigheds-forbedring. SP3 beskrives som en samling rettelser og bug-fixes til Windows XP. Men nu ser det altså ud til, at SP3 også vil forbedre operativsystemets ydelse.

Devil Mountain har også sammenlignet ydelsen med Windows Vista og her viser testen, at XP med SP3 nu er dobbelt så hurtigt som Vista. Testen er foretaget på en Dell XPS M1710 computer med 2 GHz Core 2 Duo processor, 1 GB hukommelse og Geforce 7900GS grafikkort.

Det er velkendt, at Vista kræver en meget kraftig computer for at køre optimalt, ikke mindst som følge af den nye grafiske brugerflade. Men testen understreger, at der kan være god grund til at holde fast i Windows XP lidt endnu.

Næste år kommer også en Service Pack til Vista. Men her er hastigheds-forbedringen kun meget lille, viser testen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S