Konkurs brugt til at rydde op hos Netgroup

Selskabet hostede Kazaa og står bag leverancen af bredbånd til 15.000 mennesker i boligforeninger. Alligevel har en uoverskuelig ejerstruktur, store investeringer i et nyt datacenter og et stort udenlandsk tilgodehavende fået ejeren af hostingvirksomheden Netgroup, Jacob Thomsen til at vælge konkursen som den hårde måde at rydde op i selskabet.

Netgroup lever derfor stadig - men i ny ham - og er nu delt op i de to selskaber, Netgroup Data Center og Netgroup Processing.

»Alle får deres penge. Både vores frokostleverandør og banken. Vi har flyttet gælden op i mit danske holdingselskab, sådan at de to aktiviteter kan køre videre - uden at være belastet af gælden - i deres egne selskaber,« fortæller direktør og ejer Jacob Thomsen uden at gå i yderligere detaljer.

Ifølge ham handler konkursen først og fremmest om, at det tidligere Netgroup var viklet ind i en indviklet ejerstruktur med Jacob Thomsen eget holdingselskab på Jersey som ejer. En struktur, der endte med at skabe mere forvirring end klarhed.

»Vores Datacenter går rigtig godt. Men når kunderne kunne se i regnskaberne at vi i Netgroup som sådan har haft store underskud, og at selskabet derudover var ejet af et holdingselskab på Jersey, så blev de betænkelige,« siger Jacob Thomsen.

Selv mener Jacob Thomsen at det er ret udramatisk, at selskabet var ejet via et offshoreselskab på Jersey.

»Det handlede om at jeg har arbejdet i Californien. Da jeg ville starte et selskab i Danmark med de penge jeg havde tjent der, var det nemmest at gøre via Jersey,« fortæller han.

Jacob Thomsen undersøgte mulighederne for at flytte ejerstrukturen til Danmark, men det viste sig at være utroligt besværligt.

»Vi ejer nogle aktier, som det næsten var umuligt, at få flyttet ind under et dansk holdingselskab. Derfor valgte vi at lade selskabet gå konkurs og købe aktiviteterne over i de nye selskaber,« siger Jacob Thomsen.

Konkursmuligheden, som Thomsen kalder den, opstod som følge af, at nogle store udenlandske kunder på Netgroups internetbetalingssystem ikke var i stand til at betale deres regninger.

»Samtidig havde vi investeret på den forkerte side at de femten millioner kroner i et datacenter. Det betød, at vores datacenter, selv om det giver driftsoverskud, så ud til at slæbe store underskud med sig. Derfor har vi nu valgt at lade den aktivitet gå over i et nyt gældfrit selskab,« siger Jacob Thomsen.

Ifølge Jacob Thomsen var banken den eneste store kreditor. Mellemværendet med banken skulle være klaret ved at gælden er flyttet over i Jacob Thomsen danske holdingselskab.

»Alle får deres penge. Vi har flyttet alt over i de nye selskaber. Hvis det går som præsten prædiker får banken også deres penge - med renter - i løbet af de næste to år,« siger Jacob Thomsen.

Alle Netgroups aktiviteter og ansatte er fulgt med over i de to nye selskaber. Det er Netgroup Data Center, som primært samler hostingvirksomheden og levere bolignetløsninger sammen med Globalconnect, samt Netgroup Processing, som driver Netgroups betalingssystem til Internet videre.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S