Apple fjerner program fra App Store

Stadig strenge adgangskrav i Apples App Store. Det er gået ud over et torrent-program.

På det seneste har Apple tilsyneladende slækket på sine strenge krav i godkendelsen af nye programmer. Men gæstfriheden tager ikke overhånd.

For eksempel er torrentprogrammet IS Drive netop blevet fjernet. Det var ellers blevet godkendt tidligere på ugen.
Programmet kunne bruges til at hente billeder via torrents hos tjenesten ImageShack, men kunne i teorien også bruges sammen med søgesider som Mininova og IsoHunt.

Stort set alle andre lignende programmer er ellers blevet fjernet fra App Store. Udvikleren Derek Kepner mener, at han kom forbi kontrollørerne, fordi han ikke omtalte ”torrents” i sin programbeskrivelse. Det kan han have ret i, men i mellemtiden har Apples korps af kontrollanter åbenbart kigget nærmere på programmet.

”Jeg er netop blevet ringet op at Apple. De siger, at de fjerner IS Drive nu. Jeg vil se, hvad jeg kan gøre, men jeg har på fornemmelsen, at de ikke ændrer deres mening,” skriver Derek Kepner på twitter.

Han mener, at Apple glemmer, at programmet kan bruges til både lovlige og ulovlige formål.

Et andet program, der har fundet nåde for Apples kritiske øjne, er Google Voice, som amerikanere nu igen kan hente. Det er tidligere blevet nægtet adgang. 

Mange spærrede også øjnene op, da Operas browser fik lov til at blive solgt via iTunes.
Det er ikke første gang, at Apple smider et torrentprogram på porten. Det samme er tidligere sket for programmet µTorrent, der aldrig fik sin mobile app godkendt. Det kan man nu finde i den uofficielle programbutik Cydia.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job