Bærbare overhaler stationære hos Fujitsu Siemens

Fujitsu Siemens sælger nu næsten lige så mange notebooks som desktops til de danske hjemmebrugere. »Det er skægt at se, at udviklingen på privatmarkedet har overhalet erhvervsmarkedet med flere længder. For et år siden var forholdet mellem salget af bærbare og stationære hjemme-pc'er 20 til 80. I dag er det næsten fifty-fifty,« fortæller salgsdirektør Søren Munk, Fujitsu Siemens.

Fujitsu Siemens ser flere årsager til, at notebooks vinder kraftigt frem hos i danske husholdninger: Den vigtigste årsag er internet. I dag ønsker hele familien at være online, uanset om familiemedlemmerne sidder på jobbet, hjemme i stuen, på børneværelset, på terrassen, i sommerhuset eller er på ferie i udlandet. E-mails er blevet en del af hverdagen.

En anden vigtig grund er bærbares beskedne størrelse i forhold til traditionelle stationære pc'er. Én desktop i huset er nok - resten skal være notebooks, der er nemme at flytte rundt og gemme af vejen, så de ikke dominerer lokalets indretning. Man har heller ikke en stationær pc stående fremme i sommerhuset, hvor den bare bliver stjålet.

Den tredje grund er, at forskellen i ydelse, kapacitet og pris mellem bærbare og stationære pc'er er blevet mindsket betydeligt. I dag kan man få notebooks fra Fujitsu Siemens og andre leverandører fra omkring 7000 kroner

Endelig peger Fujitsu Siemens Computers på, at konsumentrettede butikker for alvor har fået øjnene op for mulighederne i salg af bærbare pc'er. For blot nogle måneder siden blev notebooks næsten udelukkende solgt af computerforhandlere. I dag kan de købes i landsdækkende dagligvarekæder, i radiobutikker og i alle elektroniske supermarkeder.

Søren Munk fra Fujitsu Siemens Computers forventer, at udbredelsen af trådløse netværk vil sætte yderlig gang i salget af bærbare til private brugere.

»Det varer ikke længe, før det bliver helt almindeligt at have en eller flere bærbare pc'er i et hjem. De flyttes rundt efter behov og holder kontakt med hinanden og med internet via et trådløst netværk. Glem alt om besværlige og grimme kabler alle vegne,« siger Søren Munk.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job