Intel lancerer ny SSD-serie

I dag lancerede chipproducenten en ny produktserie SSD?er målrettet til gamere og andre high-performance brugere. Producenten vil målrette produkter til forskellige markeder.

Artikel top billede

Intel løftede i dag sløret for en række nye produkter i forbindelse med åbningen af chipproducentens topmøde, Intel Solution Summit, der løber af stablen i Las Vegas i denne uge. Det skriver amerikanske CRN.

Det betød i dag præsentationen af en ny  solid state disk (SSD)-serie målrettet til gamere og andre high-performance brugere.

»Den nye Intel Solid Drive 510 serie repræsenterer et gradvis skifte i Intels SSD strategi, der går imod at tilbyde forskellige versioner af storage-tilbehøret for at ramme forskellige markeder,« lød det fra Intels produktdirektør Troy Winslow.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse