Europæiske forhandlere satser på storage

GE Access har foretaget en undersøgelse blandt 125 af sine europæiske forhandlere - heriblandt 17 danske. Undersøgelsen dækker områder som løsningsssalg, sikkerhed, storage og valg af partnere ved implementering af løsninger.

Antallet af danske besvarelser er statistisk set begrænset. Visse forskelle mellem de danske forhandlere og deres europæiske kolleger er dog så markante, at man må mene, at de også ville slå igennem ved et større statistisk grundlag.

Mens storage generelt - også i Danmark - tiltrækker særlig stor opmærksomhed, er der i Danmark stort fokus på sikkerhed. 47 procent af de danske virksomheder opgiver, at de oplever sikkerhedsløsninger - i konkurrence med storage og internet-teknologi - som det, der er mest efterspørgsel på. Det europæiske gennemsnit er 17 procent.

Desuden er de danske forhandlere ikke særlige tilbøjelige til at vælge andre end sig selv som partnere, når løsninger skal leveres. 82 procent af dem peger på sig selv (83 procent for hele Europa).

De europæiske forhandlere har størst tillid til mulighederne i storage. Og her er det helt klart SAN-løsningerne, der er fokus på. 73 procent af forhandlerne peger på SAN som det felt, hvor der er højest forventninger til kundernes investeringslyst.

Læs mere i morgendagens udgave af Computer Reseller News.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest