Mailscanning vinder frem

Flere og flere IT-virksomheder tilbyder mailscanning. Softcom Solutions og Sure Solutions er to af de virksomheder, som har spottet muligheden for at sælge en sikkerhedsløsning, der rækker lidt længere end bare en viruspakke.

Med hver sin løsning går de nu ud sælger mailscanning, som et value add-produkt til deres kunder. Mailscanning er i begge tilfælde en løsning, hvor posten til kundevirksomheder først går en tur gennem en mailscanner, der med tre eller flere virusprogrammer, gennemskanner alle mails, før de sendes videre til kundens postserver.

For Sure Solutions er det hele butikken, der er bygget op omkring at sælge ders virusscanning, Mailfence, som en ASP-løsning, mens Softcom Solutions har udviklet deres egne løsning, som supplement til deres almindelige forretning. Der findes også løsninger på markedet.

Blandt andet leverer VPS (Virus Protections Systems), der står bag den tekniske udformning af Sure Solutions, også til andre udbydere af mailscanning, ligesom der også skulle være løsninger på vej, der bygger på færdiglavede løsninger fra antivirusproducenterne.

Både hos Softcom og Sure Solutions er deres produkt bygget op omkring, at flere antivirus-produkter gennemscanner posten for kunderne før den sendes videre til kundernes mailserver.

Hos Sure Solutions har direktør Rolf G. Nielsen fokuseret hele butikken på at levere ASP-løsningen til mailscanning. Men ikke nødvendigvis som forhandler udover i starten.

»Vi skal ud og sælge gennem partnere. Det er vores plan,« fortæller han.

Hos b-t-b-forhandleren Softcom Solutions fortæller direktør Diego d'Ambra, at deres produkt, Softscan, mere er udviklet, fordi Softcom identificerede et behov hos kunderne, end fordi Softcom Solutions agter at fokuserer på sikkerhed.

»Vi har ingen ambitioner om at blive et sikkerhedsfirma. Vi oplevede et behov hos vores kunder, som vi har fundet en god løsning på,« siger han.

D'Ambra afviser dog ikke, at Softcom Solutions også vil sælge deres Softscan gennem andre forhandlere.

»Det et da oplagt, at andre forhandlere, som ikke selv har lyst til at give sig i kast med mailscanning, kan sælge vores løsning til deres egne kunder,« indrømmer Diego d'Ambra.

Ud over Sure Solutions og Softcom Solutions sælger blandt andet også Virus 112 og Golden Planet tilsvarende løsninger. Flere andre menes at være på vej.

Læs mere i dagens udgave af Computer Reseller News, hvor Guiden sætter fokus på IT-sikkerhed.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job