EET: Nye Svenske ejere passer til vores ambitioner

Den Ikea-ejede kapitalfond gør det muligt at sætte fart på EETs vækst. Målet er et overskud på over 150 millioner kroner i løbet af fire til fem år.

EET Nordics koncerndirektør John Skovbro Thomas er tilfreds med, at Capidea sælger distributøren til den svenske investeringsfond Alipes, der har Ikea og Ikano i ejerkredsen.

»Vi er blevet for store til Capidea: I Alipes har vi nu fået en ny ejer, som tror på, at vores europæiske strategi vil lykkes. Det er en strategi, hvor vi ikke er halvvejs i vores vækst endnu,« siger John Skovbro Thomas til CRN.

Med Alipes i ryggen mener John Skovbro Thomas, at EET Nordic har fået et moderselskab, der vil gøre det muligt at sætte yderligere fart på den europæiske ekspansion.

»Vi har masser af arbejde, der ligger foran os. Men med vores nye ejer har vi mulighed for at skrue op for farten: Det betyder, at vi også får mulighed for at foretage opkøb, der er større end dem, vi hidtil har gjort,« siger John Skovbro Thomas.

Han fortæller, at EET Nordic indenfor de sidste to måneder har åbnet op i Østrig og Tjekkiet.

»Vores mål er ambitiøse. Det har de sådan set altid været. Indenfor de næste fire til fem år har vi et indtjeningsmål, der hedder plus 150 millioner kroner,« siger han.

Samtidig afviser John Skovbro Thomas, at snakke om, hvorvidt Alipes har købt EET Nordic med det formål at børsnotere selskabet.

»Moden ændrer sig hele tiden på børsmarkeet. Det kan vi ikke forholde os til: Vi arbejde ud fra en europæisk vækststrategi, hvor vi har lang vej endnu. Exit-strategier kan vi snakke om, når det bliver aktuelt.« siger han.
 

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S