Atea køber den norske onlineforhandler Dropzone

Norsk opkøb skal styrke Ateadirect og accelerere Ateas fremgang på det nordiske ehandelsmarked for SMB-kunder.

Den norske onlineforhandler Dropzone er blevet købt af Atea for en pris af 28 millioner danske kroner. Dropzone har 15 ansatte og mere end 20.000 kunder indenfor den private og offentlige sektor. Sidste år omsatte den norske forhandler for 130 millioner danske kroner.

Købet skal i første omgang etablere en base for Ateas norske SMB-salg og skal siden også sætte fart på Ateas nordiske ehandelssatsning, Ateadirect. For et år siden slog Atea dørene op i deres webshop til små og mellemstore virksomheder på det danske marked, og for to uger siden åbnede Atea en tilsvarende butik til finske og baltiske kunder.

»Vi køber Dropzone for at blive etableret i Norge og så har Dropzone etableret og bygget en platform rettet mod de mindre kunder, som vi kan lære noget af, så vi kan få nogle erfaringer vi kan bruge,« siger Jesper Mathiasen, der er direktør for Ateakoncernens forretningsudvikling.

Han forventer at Dropzone i år vi runde en omsætning på 160 millioner danske kroner. Atea køber Dropzone af den hidtidige bestyrelsesformand i Dropzone, Peter Fjellstad. Købet skal først godkendes af de norske konkurrencemyndigheder inden det kan træde i kraft.

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S