Office og Xbox giver rekordkvartal til Microsoft

Solgte for 108 milliarder kroner i de sidste tre måneder af 2010. Otte millioner solgte Kinect-sensorer bidrog til Xbox-succes.

Artikel top billede

Office er fortsat et guldæg for Microsoft. Selv her hvor Microsoft presser på for at fremtiden hedder cloud, så sælger den seneste ikke-cloud-version af kontorpakken Office 10 rigtig godt. Faktisk har Office 10 solgt 50 mere end forgængeren office 2007 havde på samme tidspunkt i forhold til lanceringsdatoen.

Det fortæller Microsoft i forbindelse med offentliggørelsen af regnsklaber for de sidste tre måneder af 2010. Her solgte softwaregiganten for 108,4 milliarder kroner og fik et overskud på 44,3 milliarder kroner.

Microsofts underholdningsdivision havde også et rigtig godt salg op til jul med en omsætning, der lå 55 procent højere end i 2009.

»Vi er begejstrede over forbrugernes reaktion på vores produktudvalg herunder lanceringen af Kinect i forbindelse med julesalget. De otte millioner kinect-sensorer, der blev solgt i løbet af 60 dage, mere end oversteg vores forventninger,« udtalte Microsofts økonomidirektør Peter Klein i forbindelse med offentliggørelsen af kvartalsregnskabet, der i Microsoft regnskabsår officielt er andet kvartal.
 

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo