Microsoft tæt på Navision-køb

Microsoft er tæt på at afslutte forhandlinger om at købe den danske ERP-specialist Navision, skriver Financial Times. Den opsigtsvækkende melding bekræftes indirekte af Navision.

Microsoft er ifølge Financial Times part til et betale 9,7 milliarder kroner for en kontrollerende ejerandel af det danske ERP-hus - omtrendt det samme som Microsoft betalte for Navision-konkurrenten Great Plains, der blev opkøbt for et år siden.

I en en meddelelse til Københavns Fondsbørs bekræfter Navisions bestyrelse, at man "overvejer en potentiel strategisk transaktion". Af samme grund anmoder selskabet om at bliver overført til Fondsbørsens observationliste.

- Et Microsoft-opkøb har været ventet længe, siger Bjarne Søballe, direktør for Aston Naviteam, der er et af Danmarks største Navision-huse.

Han mener, at det især vil gavne de af Navisions forhandlere, som er er aktive på udenlandske markeder, at få Microsofts markedsføringsmuskler i ryggen.

- For os ville det for eksempel være utroligt positivt, siger Søballe.

Ifølge Financial Times er forhandlingerne mellem Microsoft og Navision så langt fremme, at parterne kan offentliggøre en købsaftale allerede i næste uge.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S