Mads Bryde Andersen stopper i DIFO

Professor Henrik Udsen er ny formand i foreningen bag DK Hostmaster.

Mads Bryde Andersen er ikke længere formand for Dansk Internet Forum. Det er en kendsgerning efter foreningens generalforsamling onsdag aften.

Professor og dr.jur. Mads Bryde Andersen har ellers været synonym med foreningen som formand gennem 12 år, men nu har han selv valgt at stoppe for DIFO, der er foreningen bag DK Hostmaster, der administrerer det danske internetdomæne. Resten af den siddende bestyrelse blev genvalgt.

Som erstatning for Mads Bryde Andersen har DIFO fået en anden professor på formandsposten - Henrik Udsen fra Københavns Universitet. Han er professor i it-ret og desuden centerleder for center for informations- og innovationsret. I en pressemeddelelse udtaler han:

”Jeg er glæder mig til at skulle arbejde med DIFO. Jeg har gennem mit arbejde på København Universitet stor berøringsflade med mange af de problemstillinger, som DIFO arbejder med. Det er en sund og velfungerende forening, og jeg ser frem til at bidrage til den fortsatte udvikling af DIFO og vil samtidig benytte lejligheden til at takke Mads Bryde Andersen for hans enorme indsats for foreningen gennem 12 år.”

Mads Bryde Andersen tegnede især DIFOs ansigt og var den drivende kraft, da foreningen sidste år sikrede sig administratoinen af .dk-domænet foran udfordrerne DotDK i en hård valgkamp.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,