De store går på indkøb

Både HP og Cisco har luftet tegnebogen og købt op blandt mindre software-virksomheder. HP har erhvervet to firmaer: netværksvirksomheden Trulogica og licensmanagement-udvikleren FH Computer Services. Det er HPs tredje og fjerde opkøb i år.

Trulogicas teknologi letter styringen og implementeringen af brugerprivilegier i virksomhedsnetværk. Den amerikanske udviklers software kan automatisere denne proces, der ellers foregår manuelt, skriver det tyske Computer Reseller News. Produkterne skal sælges gennem den kanal, der forhandler HPs OpenView-produkter.

Britiske FHs software gør det nemmere for virksomheder at få styr på licenserne for den mange forskellige softwareprogrammer, som virksomhederne anvender. Det bliver HPs servicearm, der skal stå for formidlingen af denne ydelse.

HP opgiver ikke købsprisen for nogen af de to virksomheder.

Det gør til gengæld Cisco, som har opkøbt den californiske virksomhed Twingo Systems - for cirka fem millioner amerikanske dollar.

Udviklerens specialiserede software kan slette data efter nedlukningen af en SSL-forbindelse, data, som en »uønsket gæst« kunne anvende til uhensigtsmæssige formål. Det drejer sig om temporære filer, cookies og e-mail-vedhæftninger.

Opkøbet understreger Ciscos ambitioner på markedet for SSL-baseret VPN-udstyr. Softwaren integreres i Ciscos produkter. I første omgang i concentrator-serien Cisco VPN 3000.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere