Dell forbedrer indtjeningen med 177 procent

Den amerikanske pc-producent præsterede en omsætning på 15,7 milliarder dollars i fjerde kvartal og en stigning i nettoresultatet på 177 procent.

Artikel top billede

Dells takter i fjerde kvartal giver grobund for optimisme.

Med en omsætning på 15,7 milliarder dollars, eller hvad der svarer til godt 87 milliarder danske kroner, har pc-producenten forbedret omsætningen med fem procent i forhold til året før.

Nettoresultatet på 927 millioner dollars, cirka 5,1 milliarder danske kroner, svarer til en stigning på ikke mindre end 177 procent.

"Jeg er utroligt tilfreds med fjerde kvartal, og den udvikling, vi ser. Vi fastholder vores fokus på udvikling og opkøb af nye teknologier, og vores it-løsningsportefølje har aldrig været stærkere," skriver direktør og stifter Michael Dell i regnskabet.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura