Artikel top billede

Citrix: Desktopvirtualisering har slået rod

Selv om Citrix Danmarks omsætning og resultat er gået svagt tilbage i 2009, er der store forventninger til det fremtidige salg inden for desktopvirtualisering.

Virtualiseringsproducenten Citrix Systems Danmark kommer ud af 2009 med et overskud på 2,4 millioner kroner før skat. Det er 400.000 kroner mindre end året før. Også omsætningen er faldet med næsten tre millioner til 26,2 millioner kroner.

Men på trods af den svage tilbagegang er der stor optimisme at spore.

»Selv om året har været præget af finanskrise er vi godt tilfredse med resultatet. Især når vi ser på afslutningen af året, hvor desktopvirtualisering virkelig tog fat på det nordiske marked,« siger Erik Pedersen, nordisk direktør i Citrix.

Han fortæller, at siden november 2009 har Citrix solgt desktopvirtualiseringsløsninger til 400 virksomheder i Norden, eller hvad der svarer til 225.000 licenser.

»Vi har kun set starten på en trend, som kan blive rigtig stor. Der er en tendens til, at virksomheder nu vælger at implementere desktopvirtualisering i hele deres infrastruktur frem for blot en mindre del,« siger han.

Paradoksalt nok mener han, at finanskrisen kan have haft en positiv betydning for væksten inden for desktopvirtualisering.

»Finanskrisen har modnet markedet, og virksomhederne er blevet tvunget til at effektivisere og nedbringe omkostninger i forhold til at drive desktops, men også i forhold til at gøre medarbejderstyrken mere fleksibel i forhold til applikationer,« siger Erik Pedersen.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere