Finanskrise: Mens vi venter på 4. kvartal

Actebis nordiske direktør Torben Qvist siger, at salget fortsat går godt, men at han som alle spændt afventer, hvordan finanskrisen påvirker salget i 4. kvartal.

Actebis har haft en god september, siger nordisk direktør Torben Qvist. Men alle er spændte på hvordan finanskrisen og det islandske kollaps påvirker 4. kvartal.

»Det er klart, at alle nu spekulerer på, hvordan salget i 4. kvartal bliver. Både hos forbrugerne og hos erhvervslivet. Indtil videre ser der ikke ud til at være tegn på, at det der sker noget drastisk. Men selvfølgelig har vi ekstra opmærksomhed på det,« siger Torben Qvist.

Han er som andre opmærksom på, at den islandske krise kan risikere at få en effekt. Men han ser ikke noget tegn på det lige nu - ud over Kerfis betalingsstandsning.

»Det er da brandærgerligt. Men nu må vi jo se, hvordan den lander,« siger Torben Qvist.

Han understreger, at det ikke bliver distributørerne, der kommer til at tage nævneværdige risiko i denne situation.

»Med de marginer vi har, er vi nødt til at være forsigtige. Vi har også haft nogle store konkurser tidligere, som har lært os, at vi er nødt til i højere grad at se på lødigheden af projekter. Vi har ikke råd til at tage tab, som dem vi gjorde på eksempelvis Websales,« siger Torben Qvist.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere