Danmark får professor for IT i alting

IT-ildsjælen Morten Kyng er blevet udnævnt som Danmarks første professor i pervasive computing. Softwareselskabet Systematic sponsorerer professoratet på Aarhus Universitet for at accelerere udviklingen inden for især sundheds-IT.

Datalogiprofessor Morten Kyng, 52, år er et levende investeringsobjekt. Hele 4,5 millioner kroner skyder Systematic Software Engineering i hans virke henover de næste fem år.

Pengene går til oprettelse af det første professorat nogensinde her til lands i pervasive computing, populært kaldet "IT i alting".

Fokus bliver på IT og teknologi til sundhedssektoren, som er en stor kunde hos Systematic.

- Vi har længe ønsket at accelerere udviklingen af programmer og teknologier inden for pervasive computing på vores hovedforretningsområder, sikkerhed og sundhed, siger Systematics administrerende direktør, Michael Holm.

Han vurderer, at Morten Kyng er den helt rette mand til at løfte opgaven.

Savner forskerrollen
Selv får Morten Kyng også opfyldt et ønske med professoratet. I de senere år har han befundet sig i lederrollen som direktør for Center for IT-forskning og for IT-Vest.

Nu glæder han sig til at komme ind i forskerrollen igen.

- Det er gået op for mig, at jeg egentlig har savnet selv at lave forskningsprojekter, efter at have arbejdet med at hjælpe virksomheder og forskere med at realisere projekter. Nu kan jeg for alvor kan gå i gang med at skabe forskningsprojekter med en passende lang horisont, siger Morten Kyng til Computerworld Online.

Morten Kyngs forskning i området skal foregå på Datalogisk Institut på Aarhus Universitet, og han skal fortsat lede Center for Pervasive Computing i Århus' IT-by på Katrinebjerg.

Men den dygtige netværker har bestemt ikke tænkt sig at støve til inden for universitetets mure.

Systematic får han automatisk et tæt samarbejde med, da virksomheden naturligvis vil være interesserede i at få "valuta for pengene". Men også andre virksomheder, forskere, brugere og institutioner vil Morten Kyng opsøge. SCS Scandihealth har han allerede en aftale med.

Professor Morten Kyng og Systematics administrerende direktør Michael Holm
Foto: Systematic

- Den største udfordring er at udvikle noget, der både er nyttigt og forståeligt for folk. Vi ser lige lovlig mange ting
for eksempel på nettet, hvor brugeren mister kontrollen, siger Morten Kyng.

Hurtigere igang med private penge

At hans professorat finansieres af en privat virksomhed, ser Morten Kyng ingen problemer i.

- Universiteteterne er lidt langsomme til at flytte sig. Ude i erhvervslivet er man lidt hurtigere til at se mulighederne. Det betyder, at de sidste fire professorater i eksperimentiel datalogi er blevet sponsoreret eksternt, fortæller Morten Kyng.

Udover professoratet investerer Systematic yderligere tre millioner kroner over de kommende fem år i en række ph.d stipendier og igangsættelse af forskellige forskningsprojekter.

Relevant link

Systematic beskriver professoratet nærmere på sit websted

Vil du vide mere om virus?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S