Actebis går i parløb med IBM

IBM har valgt at sælge servere og storage gennem Actebis, der dermed betragteligt styrker selskabets Enterprise-distribution.

Actebis har samtidig med at distributøren har fået lavet en distributionsaftale med IBM fået hentet IBM-veteranen Frank Stott ind som leder af enterprise-teamet

»Det er et pænt stort team. Vi tror på at vi kan få succes med at fokusere mere på enterprise. Derfor har vi også sikret os et ganske godt sortiment til sådan en afdeling,« siger nordisk direktør for Actebis, Torben Qvist.

Aftalen med IBM omfatter X-serverserien og storageprodukter.

» Actebis har en unik tilgang til markedet via et stort forhandlernet, og vi ser frem til samarbejdet, som vi forventer vil sikre IBM adgang til en række nye partnere og kunder, « udtaler Partnerdirektør i IBM Danmark Torjus Gylstorff.

For Actebis kan aftalen betyde at distributøren kan udvide salget håber Torben Qvist.

For nogle af vores kunder betyder det, at de kan købe produkter i den høje ende samme sted, som de køber volumen-produkter. Det tror vi er økonomisk fornuftigt for dem,« siger Torben Qvist.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere