Siemens overlader uddannelse til A-team

Antallet af forhandlere med egen uddannelsesafdeling bliver stadigt mindre. Seneste har WM-data og Ravenholm outsourcet deres uddannelsesaktiviteter, og nu følger Siemens Business Service (SBS) i samme spor med en outsourcingaftale med A-Team. SBS nedlægger sin egen uddannelsesafdeling og vil i stedet udnytte faciliteterne hos A-team, der ligger to minutters gang fra Siemens-domicilet i Taastrup.

Divisions-direktør i SBS Finn Wagner, forklarer, at A-Teams geografiske beliggenhed var en medvirkende årsag til valget af outsourcingpartner.

»Outsourcing af IT-drift og -service er blandt vores vigtigste forretningsområder, så vi fandt det passende at tage vores egen medicin,« siger han.

I det hedengangne Siemens-Nixdorf-selskab, som SBS er en efterkommer af, udgjorde uddannelsesområdet en årlig omsætning på cirka 16 millioner kroner. I dag er området dog langt mindre, idet SBS udelukkende sælger software, service og ydelser.

Som led i aftalen med A-Team skal kunderne fortsat kunne blive undervist af SBS' egne konsulenter.

»For eksempel kan kunden ønske af få den samme konsulent, som har stået for software-udrulningen hos kunden. Så tager vores konsulent blot over på den anden sidde af Roskildevej til A-Team og gennemfører undervisningen der ved hjælp af A-Teams faciliteter,« forklarer Finn Wagner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job