Artikel top billede

M1 hilser ny Fleggard-mobilbroker velkommen

Som teleselskab er det altid rart med flere alternativer, lyder det fra det aalborgensiske mobilselskab M1s direktør Mads Peter Veiby.

Meldingen om at Fleggaard-koncernen atter er tilbage på mobilmarkedet bliver godt modtaget af mobilselskabet M1s direktør Mads Peter Veiby..

»Det er kun positivt, at nogen har mod til at investere i mobilbranchen, og som teleselskab er det skønt med flere alternativer. Det er altid sundt med lidt konkurrence,« lyder det fra M1s direktør Mads Peter Veiby, som tilføjer, at han tolker det som, at de har læst nogle gode signaler i markedet.

Sidste efterår oplevede M1 selv leveranceproblemer i forbindelse med leverandøren Milcoms konkurs og rekonstruktion, og i den forbindelse overvejede mobilselskabet at finde en ny leverandør.

Indtil videre har man dog valgt at give det rekonstruerede Milcom-selskab en chance for at komme på fode igen.

»Vi valgte den nemme løsning og holdt fast i samarbejdet med Milcom. Vi lider stadig lidt under det, men de skal lige have en chance for at finde fodfæstet igen, og vi har også benyttet os lidt af TDC« fortæller Mads Peter Veiby og tilføjer, at det går rigtig godt for mobilselskabet fra Aalborg, der for et års tid siden blev overtaget af netop TDC.

»Det vælter ind med nye kunder, og siden august har vi tredoblet kundetilgangen,« bedyrer han og fortsætter med et smil på læben:

»Jeg har næsten fortrudt, at jeg har solgt.«

Direktøren forklarer kundetilstrømningen med kombinationen af det rette produktmix, god kundeservice og en god netværksdækning med TDC.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere