Dansk firma vil lindre smerter med spil

Serious Game har testet, om spil kan bruges til behandling af patienter med kroniske smerter.

Artikel top billede

Det danske firma Serious Games er bedst kendt for sine spil om verdens brændpunkter og konflikter. Firmaet er specialiseret i undervisningsspil og har dermed fundet sin egen lille niche.

I øjeblikket er firmaet ved at undersøge, om spil kan bruges til behandling af patienter med kroniske smerter eller psykiske lidelser såsom spiseforstyrrelser og ludomani. Det sker som en del af EU-projektet Playmancer, der har kørt siden 2007 og snart bliver afsluttet.

”Vi er lige begyndt at udforske mulighederne for spil i sundhedssektoren. Hvem ved - i fremtiden får vi måske en recept fra lægen på at spille et computerspil for nogle af vores helbredproblemer. Det vil tiden vise,” siger Mikkel Lucas Overby, der er kommerciel direktør hos firmaet.

I forbindelse med projektet er der udviklet en dragt med forskellige sensorer, der blandt andet skal registrere patientens bevægelser og puls. Inputtet fra disse sensorer bliver så brugt til at styre den virtuelle avatar på skærmen, hvor patienten kan se sig selv gå rundt på en ø.

Det danske firma har arbejdet med at integrere input fra forskellige enheder ind i Unity spilmotoren og derefter designe et spil til rehabilitering af patienter. Spillet skal hjælpe patienter med at genvinde selvkontrol, træne bevægelser og slappe af i specifikke muskler.

Ifølge Serious Games kan spillet skelne mellem følelser såsom kedsomhed, spænding og angst.

”Computerspil er underholdende og motiverende, så vi mente at de kunne tilføje en effektiv ekstra dimension til patienternes behandling for forskellige sygdomme. Computerspillet knytter patienter, læger og terapeuter bedre sammen,” siger Playmancer-projektets koordinator, Elias Kalapanidas.

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S