ATP med på den digitale signatur

TDC har fået ATP-koncernen med på den digitale signatur. Parterne har indgået en foreløbig aftale om samarbejde om digital signatur, og målet med aftalen er, at digital signatur allerede i år skal kunne bruges overalt på ATP-koncernens hjemmeside.

Det betyder, at privatpersoner og virksomheder vil kunne udveksle fortrolig information med ATP og den Særlige Pensionsopsparing (SP) samt Lønmodtagernes Garantifond, Arbejdsgivernes Elevrefusion (AER), Arbejdsmarkedets Erhvervssygdomssikring (AES), FerieKonto og ATP PensionService, som er blandt de større ordninger, ATP administrerer.

»Det er for tiden kun TDC, der udbyder en løsning med højt sikkerhedsniveau. Samtidig har vi i vores dialog med TDC fået forelagt nogle forretningsmæssige ideer, der gør, at vi tror på en hurtig udbredelse af TDC's Digital Signatur,« siger underdirektør Flemming Schmidt fra ATP til RB-Børsen.

Også hos TDC vækker aftalen jubel og kan være med til at sætte yderligere skub i udbredelsen af den digitale signatur.

»Jeg er glad for at have lavet en aftale med ATP, som TDC anser for at være en partner, der vil bidrage til den digitale signaturs udbredelse og succes. Aftalen bekræfter for mig, at de forventninger, TDC har til hele projektet omkring en fælles Digital Signatur i Danmark, vil blive indfriet,« siger vicedirektør Morten Brøgger, TDC Erhverv.

TDC vandt i februar Videnskabsministeriets konkurrence om retten til at udvikle og udbrede den digitale signatur til brug for både offentlige institutioner, private virksomheder og borgere. Men en af betingelserne, for at TDC kan få fingrene i alle de 40 mio. kroner som ministeriet har afsat til projektet, er, at 1,3 mio. danskere inden for fire år har en digital signatur. Aftalen med ATP er således et markant skridt i den rigtige retning for TDC.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S