BlueStars fusion med Scan-it er på plads

Scan-it tredobler produktsortimentet og går mod rollen som totalleverandør, efter at den endelige købsaftale mellem BlueStar og nichedistributøren langt om længe er blevet underskrevet.

Artikel top billede

»Nu er der ro på, så nu kan vi for alvor se fremad,« lyder det fra Scan-its direktør Finn Rasmussen, efter at den endelige købsaftale mellem BlueStar og Scan-it i går blev underskrevet.

Udmeldingen om overtagelsen fandt allerede sted i september, og Finn Rasmussen lægger ikke skjul på, at nichedistributøren har befundet sig i et vadested de seneste par måneder, indtil det forløsende punktum blev sat i går.

»Indtil nu har vi trådt lidt vande, og vi går fra den ene dag til den anden fra at være nul procent ejet af BlueStar til at være 100 procent ejet,« siger Finn Rasmussen,  der afviser, at det er andet end tidsfaktoren, der har bremset processen. Han ser nu frem til at komme i gang.

»Nu får vi adgang til langt flere produkter og leverandører, og vi går fra 16 til 55 producenter. Det er ikke mindst qua det brede produktsortiment, at vi nu går i retning af at kunne tilbyde kunderne at blive totalleverandører,« siger Finn Rasmussen.

Han fortsætter som direktør i den opkøbte virksomhed, der bevarer alt fra navn, adresse, telefonnumre til medarbejdere og hjemmeside.

Han fortæller, at mens BlueStars anden nyligt opkøbte virksomhed, Elma Pos & Data, kommer til at tage sig af hele POS-segmentet, kommer Scan-it til fortsat at fokusere på produktion, industri, lager, transport og logistik.

»På den måde er opkøbene det perfekt match for BlueStar, da Scan-it og Elma Pos har hver deres fokusområder. Så det er ikke sådan, at vi overlapper meget,« bedyrer Finn Rasmussen.
 

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS