DR frygter udelukkelse på internettet

DR er bekymret over at trafikdiskrimination internettet vil kunne genere tv-stationen om får år og vil have EU til at holde skarpt øje med internetudbydere.

Alt er godt.

Sådan var EU-Kommissionens budskab tirsdag efter en stor høring om netneutralitet. En nærlæsning af nogle af høringssvarene viser dog, at nogle af indholdsudbyderne allerede føler sig diskrimineret imod eller frygter at blive det.

IP-telefonifirmaet Skype klager (læs side syv i høringssvar) over, at Telia og Telenor sidste år besluttede at forbyde IP-telefoni på mobilen i Sverige. Internetudbyderne er dermed med til at begrænse konkurrencen, mener Skype.

Blot få danskere har givet høringen opmærksomhed. Én af dem er DR. Danmarks største medievirksomhed frygter, at de fremover kan bliver tvunget til at betale for at distribuere tv over internettet.

"DR's største bekymring er, at internet service providers (ISP'ere) gennem traffikdiskrimination vil forhindre distributionen af indhold i høj kvalitet fra public service-udbydere ellere tvinge public service-tv-selskaber til at betale prisen for distributionen på det åbne internet," skriver DR i et høringssvar til EU-Kommissionen.

DR's indhold er anset for at være specielt vigtigt for demokratiet og kulturen, siger DR til EU's embedsmænd. Årsagen er, at det er uafhængigt og rettet mod mange forskellige befolkningsgrupper, mener DR. Til gengæld er DR specielt sårbar, fordi mediehuset er finansieret gennem licensen og ikke må skaffe nye indtægtskilder gennem reklamer eller abonnementsbetaling.

"Netneutralitet er derfor en fundamental forudsætning for at sikre åben og fri adgang til public service-indhold," skriver DR.

 

Trussel fra partnerskaber

DR ser en trussel i, at internetudbyderne begynder at lave partnerskaber med indholdsudbydere. Dermed kunne de få lyst til at begrænse konkurrenters mulighed for at nå frem til forbrugeren.

Samtidig er det en trussel, at "walled gardens" - altså lukkede webportaler til tv - breder sig. Dermed kan alt uden for den dedikerede kanal blive sat bagerst i køen, frygter DR.

DR noterer dog, at den statslige virksomhed ikke har opdaget brud, som skriger på ny lovgivning på området. Det hele afhænger af, hvordan markedet udvikler sig, skriver den store medievirksomhed. Derfor anbefaler DR, at EU nøje holder øje med, om internetudbydere begynder at ændre på deres måde at prioritere traffik på.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S