Milcom lukker ned i Baltikum, Ukraine og Rusland

Mobildistributøren Milcom har opgivet at finde købere til virksomhedens forretninger i Baltikum, Ukraine og Rusland og lukker i stedet ned i de tre områder.

Artikel top billede

Noget tyder på, at Milcoms opkøb i Østeuropa har vist sig at være rene luftkasteller.

For mens den kriseramte mobildistributør Milcom for et par uger siden overvejede at sælge de østeuropæiske forretninger fra, har de nu i stedet besluttet at lukke dele af deres østeuropæiske forretninger helt ned.

»Vi er i en proces, hvor vi ser på hvilke virksomheder, der har en kortfristet overlevelseschance. I den forbindelse har vi vurderet, at vi lukker afdelingerne ned i Baltikum, Rusland og Ukraine,« siger Michael Møller, bestyrelsesmedlem i Milcom. Da processen stadig er i gang, afviser han ikke, at det kan komme til flere nedlukninger.

Omstruktureringerne sker i kølvandet på den fyringsrunde, der for et par uger siden kostede hver tredje medarbejder jobbet og betød en brat afgang af direktørerne Lars Jørgensen og Kenny Larsen.

Det var netop under ledelse af de to nu afgåede direktører, at Milcoms østeuropæiske opkøbseventyr i foråret tog fart. På blot tre uger købte Milcom først den ungarske distributør LCP Systems og derefter den ti år gamle litauiske mobildistributør Netplus Global, der var repræsenteret med afdelinger i Polen, Rusland og Ukraine.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S