Philips lancerer pc'er

Elgigantens ejer, den britiske Dixon-gruppe, har indgået et samarbejde med Philips om at markedsføre en serie trådløse pc'er på det europæiske marked under navnet Philips Freeline.

»Vi ser at radio/tv og data mere eller mindre smelter sammen. Det er grunden til, at Elgiganten nu går ind med en Philips-pc. Nogle af de ting, som Philips laver på radio/tv vil også blive indbygget i det her produkt. Så der er en sammenhæng mellem computer og radio/tv-verdenen, og her er Philips hurtigt ude,« siger Alex Bessermann, der er salgschef for data-produkter hos Elgiganten.

For Elgiganten er det et klart signal, at Philips netop kommer fra den traditionelle radio/tv-verden - også kaldet brunevarekanalen. Det sætter en streg under sammensmeltningen af teknologier, mener Alex Bessermann.

»Computeren bliver jo hjemmets samlingspunkt for alle de elektroniske produkter. Andre kæder har måske kun enten computer eller radio/tv, mens vi ønsker at blande tingene sammen, så man kan bruge radio og tv-funktioner på sin computer,« siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S