Facebook-udviklere har stor frihed

Ingeniører bestemmer selv, hvad de vil bruge deres tid til.

Artikel top billede

Størstedelen af de over 2000 ansatte hos Facebook er ingeniører - og de må selv bestemme, hvad de bruger deres timer på.

Det skriver bloggen Silicon Alley Insider, som konkluderer, at Facebook er drevet af ingeniører - ikke markedsføringsfolk eller mellemledere. Den frie tilgang er måske forklaringen på, at flere topfolk fra Google har besluttet at smutte over til Facebook.

Her er de overraskende pointer i blogindlægget:

  • Ingeniører beslutter selv, hvad de vil arbejde med. Produktchefer må gå rundt og lave lobbyarbejde for at overtale dem til at arbejde på deres projekter, og derefter snakker ingeniørerne med deres chefer og siger, hvad de har lyst til at arbejde på.
  • Ingeniører må klare alt selv, fra brugerflade-design, databaseadgang og så videre. Hvis de vil have hjælp fra en specialist, må de overtale dem til at hjælpe.
  • Der er ikke en gruppe til "Quality Assurance", og ingeniørerne må derfor selv teste deres tjenester - dog findes der QA-værktøjer udarbejdet af Facebook selv.
  • Enhver ingeniør har adgang til hele kildekoden i Facebook. Kode bliver dog tjekket og kan blokeres, før det kommer ud i det åbne.
  • Hvis der er diskussion om, hvorvidt en funktion skal knyttes til Facebook, tester firmaet det på en gruppe intetanende brugere.

Flere af forholdende er allerede almindeligt kendt. Flere gange er det kommet frem, at Facebook har testet en ny funktion blandt tilfældige brugere. Det skaber dog samlet set et billede af et firma med en stor grad af personlig frihed. Samtidig er Facebook tilsyneladende drevet af udviklerne. Der er angiveligt syv til 10 ingeniører, hver gang der er ansat en chef.

Google har længe været et af de mest populære steder at arbejde. Det skyldtes blandt andet, at Google kræver, at deres medarbejdere bruger 20 procent af deres tid på rent personlige projekter, som kan ende med at blive implementeret. Gmail er et eksempel på et fritidsprojekt, der blev ophøjet til et rigtigt produkt.
Facebook har dog snuppet flere højtprofilerede medarbejdere de seneste år, hvilket måske skyldes den store frihed, Facebook giver deres ansatte.

Den anarkistiske tilgang giver også en del af forklaringen på, hvorfor Facebook nogle gange kan virke en anelse kaotisk for brugerne. Funktioner kommer og går, og brugerfladen kan til tider virke forvirrende.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Kræftens Bekæmpelse

    Teknisk it-projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension