Nu overstiger LCD-udbuddet efterspørgselen

Efter en periode på over et år, hvor udbuddet af LCD-skærme dårligt kunne leve op til efterspørgselen - med svage prisstigninger til følge - er situationen nu ved at blive den omvendte. Ifølge analysevirksomheden iSuppli er kunderne på globalt plan blevet tilbageholdende, når det drejer sig om desktop-fladskærme.

Samtidig stiger den samlede produktionskapacitet fra Østens fabrikker i takt med, at flere og flere aktører træder ind på markedet, samtidig med at de eksisterende producenter etablerer nye produktionsenheder.

I første kvartal 2003 blev der globalt markedsført 13,988 millioner enheder. Efterspørgselen lå i denne periode på 13,605 millioner enheder, hvilket i praksis vil sige, at udbuddet knap nok kunne leve op til efterspørgselen. Med så lille en margin mellem udbud og efterspørgsel vil der uvilkårligt opstå flaskehalse på nogle markeder.

I første kvartal 2004 var situationen en helt anden, rapporterer iSuppli. Her lå udbuddet på 14,548 millioner enheder og efterspørgselen på 13,050 millioner enheder.

Årsagen til den faldende efterspørgsel er ifølge analysevirksomheden, at producenterne bakker ud af det uprofitable 15-tommer-marked, hvilket har påvirket prisen på denne skærmstørrelse i opadgående retning. Men det er netop disse små, billige produkter, der skaffer et nyt publikum til de flade LCD-skærme. Med stigende priser har mange af de potentielle kunder til flade skærme i stedet valgt at købe CRT-skærme.

Producenterne interesserer sig kun for 17-tommer- og i øget omfang 19-tommer-skærmene, fordi de for producenterne sikrer den højeste indtjening. Men disse skærme købes stort set kun af kunder, som vil opgradere fra mindre formater. Nye kunder starter ikke med en stor skærm, lyder det fra iSuppli.

Yderligere ser det ud til, forklarer iSuppli, at salget af LCD-baserede tv-apparater ikke helt lever op til forventningerne, så hvis producenterne fortsætter med at øge kapaciteten på de store skærmformater, er det ikke usandsynligt, at markante prisfald på flade desktop-skærme i 17- og 19-tommer-formaterne vil blive dagens orden i andet halvår.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S